Projektanci

 

 

 

Gernot Oberfell i Jan Wertel: projektanci

Gernot Oberfell (ur. 1975) i Jan Wertel (ur. 1976) spotkali się w Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie, gdzie obydwaj studiowali na wydziale wzornictwa. Od początku wykazywali duże zainteresowanie nowymi technologiami i procesami, i bardzo szybko odkryli możliwości, jakie daje projektowanie z zastosowaniem technologii komputerowych. W efekcie coraz więcej eksperymentów przeprowadzanych w warsztatach przenosili na ekran komputera, pozostając wiernymi interdyscyplinarnemu duchowi Bauhausu.
Doświadczenie zawodowe zdobywali w takich miejscach, jak the Fraunhofer Institute, Industrial, DesignSeven (wszystkie w Stuttgarcie), Moehn&Baumann (Rotterdam) i Ross Lovegrove (London). Przygotowali również projekty dla firm Bosch, Artemide, Yamagiwa, Moroso, Knoll, VitrA,…
Pod koniec 2006 roku założyli w Londynie własne studio projektowe – Platform, miejsce, w którym przekładają swoje interdyscyplinarne pomysły na konkretne realizacje od mebli i oświetlenia, po elektronikę użytkową.

 


 

 

 

 

Marek Gawlik, projektant

Związany z firmą IKER od początku jej istnienia. Nastawienie firmy na własne wzornictwo pozwoliło mu na nieskrępowane podejście do tematu projektowania i uczynienia z konstrukcji elementu podrzędnego w stosunku do formy i funkcji. Wykonując kompletną dokumentację projektową i śledząc wykonanie prototypów miał całkowitą kontrolę nad efektem ostatecznym.
Takie podejście do tematu kanapy pozwoliło prawdopodobnie znaleźć uznanie jurorów konkursy “Dobry Wzór 96” dla nagrodzonej tytułem “Wzór Roku” sofy DUDEK, łączącej oryginalną formę, funkcje sypialną oraz dobre wykończenie. W tej samej edycji tytuł “Dobry Wzór” otrzymał zestaw IBIS.
Współpraca z designerem Jerzym Schultkiem - mistrzem detalu działającym na rynku niemieckim zaowocowała dwoma produktami nawiązującymi do stylistyki Bauhausu. Były to szezlong GIL oraz zestaw FLAMING wyróżnione w kolejnej edycji konkursu “Dobry Wzór”, przy czym ten ostatni uhonorowany został mianem “Forma 97” w konkursie “Inwestora i Dekoratora”.
Projektem z 2003 r. jest TEMPEST - przejaw ciągot w kierunku form mocno zgeometryzowanychz widocznymi elementami minimalizmu.
El Nino i Combo, które powstały w 2005 roku- łączą estetykę klasycznej sofy z funkcją kanapy. Za dnia zdobią salon, na noc przekształcają go w sypialnie.

 


 

 

 

 

Robert Majkut, projektant i designer

Od 11 lat prowadzi własne studio Robert Majkut Design. Autor unikalnych kolekcji mebli i przedmiotów użytkowych takich jak biurko Mrs. President, lampy HERMAMA i Herdoter, głośniki Proton dla firmy Tonsil. Projektował dla największych instytucji finansowych w Polsce, centrów rozrywki i operatorów telefonii komórkowej. Zajmuje się wprowadzaniem nowych marek na rynek i kreowaniem ich wizerunku. Tworzył miejsca – wizytówki dla takich firm jak Noble Bank, Only Glass, Open Finance, Expander, a także dla należącej do grupy ITI spółki Multikino.
Design w wykonaniu Roberta Majkuta charakteryzuje naturalna miękkość linii nawiązująca do ruchu ludzkiego ciała i jego płynności. Jest to rozpoznawalny motyw w jego pracach. Projekty, które tworzy są nie tylko praktyczne. Można w nich zauważyć również humanistyczną refleksję będącą wizytówką artysty. To co robi traktuje jako misję, która ma na celu kształtowanie otaczającego świata tak, aby był piękny, wygodnyi szlachetny, a zaprojektowane przedmioty wpływały pozytywnie na ludzkie emocje.

 


 

 

 

 

Krystian Kowalski, projektant

Krystian Kowalski urodzony w 1982 w Warszawie
Od roku 2002-2006 studiowal na wydziale wzornictwa warszawskiej ASP.
W 2006 otrzymal dyplom licencjacki z wyróznieniem za projekt krzesla ogrodowego.
W tym samym roku podjal wspólprace z projektantem Tomkiem Rygalikiem w jego studiu autorskim.
Pracowal przy projektach mebli oraz projekcie ich ekspozycji na wystawie „100% East ‟
podczas London Design Festiwal 2006. Odbyl staz w Bellini Studios w Mediolanie zakonczony w 2007 roku.
Pracowal przy projektach mebli dla firm Flou, Knoll, De Sedes, Ivars oraz naczynia kuchenne dla Barazzoni.
W 2007 roku pracowal w pracowni Towarzystwo Projektowe w Warszawie.
W Czerwcu 2007 obronil prace magisterska za która otrzymal wyróznienie.
Obecnie pracuje w zawodzie jako wolny strzelec. Wspólpracuje z firma IKER.
Od Wrzesnia 2008 roku studiuje na wydziale Design Products w Royal College of Art w Londynie.

 


 

 

 

 

Tomek Rygalik, projektant

Tomek Rygalik urodził się w Łodzi w 1976 roku. Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej,a następnie wzornictwo przemysłowe w Pratt Institute w Nowym Jorku, gdzie w 1999 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem i otrzymał nagrodę the Pratt Circle Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Po studiach pracował w kilku firmach projektowych w Nowym Jorku, m. in. Prime Studio, Arnell Group, Machineart, HFID/Refac Design and Product Genesis. Był konsultantemw Kodaku, Polarioid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Uniliver, DuPont.
W roku 2003 rozpoczął studia w londyńskiej Królewskiej Akademii Sztuki (the Royal College of Art), gdzie w 2005 roku zdobył tytuł Master of Design. Po ukończeniu studiów Tomek Rygalik otworzył własne studio projektowe w Londynie i został pracownikiem naukowym the Royal College of Art. Projektuje dla firm Moroso, Artek i Heal's.
Jego prace były prezentowane w galeriach i na wystawach w Londynie, Mediolanie, Nowym Jorku, Monachium, Walencji i Tokio.
Jest laureatem kilku nagród, m. in.: Honda Concept Car Award, 1998, Rosenthal Design Award, 2004, BSI Environmental Design Award, 2005, British Council Design Award (dwa projekty), 2005. Wrazz holenderskim projektantem Jorre van Astem zwyciężył w brytyjskiej edycji Bombay Sapphire Martini Glass Competition 2005.

 


 

 

 

 

Wojtek Barański and Mikołaj Wierszyłłowski

Wojciech Barański Urodzony w Gorlicach, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w zakresie wzornictwa przemysłowego. Od 2001r. współpracuje przy projektowaniu wnętrz z pracownią Wierszyłłowski & Projektanci.
W 2004r. założył studio Oyster specjalizujące się w projektowaniu i produkcji opakowań. W 2007r. wspólnie z Mikołajem Wierszyłłowskim zaprojektował dla firmy IKER serię lamp Nel.
Mikołaj Wierszyłłowski
Skończyłem Akademie Sztuk Pięknych w Poznaniu -Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa.
Pracowałem jako asystent w Pracowni Designu poznańskiej ASP. W 2001 roku wspólnie z Robertem Nowakowskim założyłem studio projektowe. Dziś wspólnie z Dorotą Jaśkiewicz, Piotrem Banaszkiem, Wojtkiem Barańskim, Małgorzatą Bronikowską projektuję wnętrza i produkty w pracowni Wierszyłłowskii Projektanci. Nasze prace pokazywane były na wielu wystawach polskiego wzornictwa, prezentowanew magazynach o architekturze i wzornictwie.
Dla IKERa zaprojektowałem zestaw Bora oraz meble towarzyszące sofom El Nino (wspólnie z Robertem Nowakowskim), system mebli Plumm, rodzinę Next. Ostatni projekt to lampa Nel - wspólnie z Wojtkiem Barańskim.

 


 

 

 

 

Wojciech Mazur

Wojciech Mazur - absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kowal, grafik, malarz, projektant wnętrz i stoisk targowych. Współzałożyciel w2m design group, która skupia projektantów z różnych dziedzin, takich jak architektura, identyfikacja wizualna i projektowanie opakowań. Założyciel firmy mazurstudio, specjalizującej się w dziedzinie corporate identity oraz projektowaniu miejsc sprzedaży. Współpracownik agencji reklamowych w Europie i Stanach Zjednoczonych.

 


 

 

 

 

Michał Biernacki

Michał Biernacki urodził się w 1973 roku. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Śląskiego (Oddział w Cieszynie). W 2003 roku założył własne studio projektowe Biart, które pracuje dla takich polskich marek jak Zelmer, Krakowska Fabryka Armatur, AquaForm, IKER, Nowy Styl. Jest współzałożycielem firmy Moho Design.

 


 

 

 

 

Magdalena Witczyk –Kiwińska

Absolwentka Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej, projektowaniem wnętrz publicznych i mieszkalnych oraz projektowaniem mebli.
Zwyciężczyni 1 edycji konkursu LAS MOBILI organizowanej przy udziale Uniwersytetu we Florencji oraz drugiej nagrody 3 edycji tego konkursu, laureatka konkursów: Scholler, Koło oraz konkursu na projekt stoiska na targi Papiernicze w Paryżu.

 


 

 

 

 

Arkadiusz Wiśniewski

Po ukończeniu Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej współpracuje z jednym z wrocławskich biur architektonicznych przy projektach użyteczności publicznej.
Po uzyskaniu uprawnień od 2001 roku działa jako freelancer zarówno przy obiektach dużokubaturowych, użyteczności publicznej jak i projektach dla klientów indywidualnych.
W 1999 roku finalista konkursu "dom dostępny".

 

Magda i Arek od 2003 roku działają razem tworząc pracownię projektową Neodesign Witczyk Wiśniewski. Projektują wnętrza, meble, identyfikację wizualną.
W 2007 dla firmy meblowej stworzyli dwie kolekcje mebli "Imagine" do pokoju dziennego, rok później zaprojektowali i wdrożyli do sprzedaży zestaw wypoczynkowy "Inchdesign", w 2010 roku zaprojektowali mebel modułowy M.A.G.N.E.T.I.C. dla firmy IKER.